Ekologická výchova

Naše motto : Mysli globálně – jednej lokálně.

Jak ho naplňujeme

a) ve výuce – ve všech ročnících

• mezipředmětové vazby

• chápání problémů z různých hledisek – přírodovědného, sociálního, technicko-ekonomického, estetického
  • diskuse o ekologické problematice
    péče o zeleň a estetická úprava okolí

Sběr baterií

b) třídní aktivity

• využívání ekologických programů společnosti TEREZA

• společenská ekologická hra BEO (pro udržitelný rozvoj)
  • třídění odpadu
  • ekologické projekty v Prokopském údolí
  • ekologická výchova v rámci projektů na škole v přírodě

c) celoškolní aktivity

• Sběr papíru
  • Sběr víček od PET lahví
  • Sběr vybitých baterií
  • Sběr drobných elektrických spotřebičů
  • Recyklohraní

Naše škola se zapojila do školního recyklačního programu Recyklohraní. Program pořádají neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT a EKO-KOM, které zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, baterií a obalů. Cílem projektu je zvýšit povědomí o třídění odpadů a také zajistit recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení a baterií v co nejvyšší míře.

V rámci projektu Recyklohraní je naše škola vybavena sběrnými nádobami na použité baterie a drobná elektrozařízení – drobné elektrospotřebiče čí elektrohračky (vše co funguje na elektřinu a vejde se do otvoru 21 x 21 cm). Sběrné nádoby na baterie jsou umístěny v 1. poschodí na chodbě nad jídelnou (viz obrázek) a kontejner na drobná elektrozařízení (podobný tomu na obrázku) je u brány.

Každý žák může do školy nosit nepotřebné drobné elektrospotřebiče (například starý mobil, kalkulačku, telefon, elektrohračku, drobné počítačové vybavení, discman nebo MP3 přehrávač) a baterie či akumulátory.

Vzdělávání učitelů

Školení v Maršově

Výchova k udržitelnému způsobu života v jednotlivých předmětech ZŠ byla hlavním námětem výjezdního školení učitelského sboru. Víkend 3.-5.10. 2008 strávili učitelé ve Středisku ekologické výchovy a etiky v Horním Maršově, kde si pod vedením lektorů rozšiřovali repertoár aktivit ekologické výchovy.

Navíc se během víkendu soustředili na další rozpracování průřezového tématu Environmentální výchova ve školním vzdělávacím programu a věnovali se i možnostem dalšího zkvalitnění provozu školy z hlediska dopadu na životní prostředí.