Mediální výchova

Titulní strana

Školní časopis

Na prvním stupni je významným motivačním prostředkem školní časopis Chlupík. Vychází od roku 1994, v současné době jako dvouměsíčník o dvaceti stránkách. Každé číslo si mohou děti prohlédnout ve své třídní knihovničce, na nástěnce ve vstupní hale školy, či stáhnout z internetu.

Za dobu své existence stihl nasbírat několik cen za nejlepší školní časopis. V soutěži Freinet obsadil jednou třetí místo a jednou získal čestné uznání. V roce 2005 byl Chlupík zatím v posledním ročníku této soutěže za trvale vysokou kvalitu zařazen do síně slávy. V podobné soutěži společnosti Mareti, jejíž zatím poslední ročník se konal v roce 2006, jsme dvakrát zvítězili (2004 a 2006) a získali hlavní cenu 10 000 Kč.

Přispívat do časopisu mohou všichni žáci individuálně, ale mnohem častěji se v něm objevují výsledky třídních i mezitřídních projektů, reportáže z akcí, výsledky soutěží apod, které připravují děti při vyučování. Rubrika Mikrofón přináší rozhovory s dětmi, rodiči, učiteli a zástupci naší komunity. V Anketě se členové rady Chlupíka ptají dětí na názory na nejrůznější témata. V rubrice English Corner se objevují práce z hodin angličtiny včetně výsledků mezinárodních projektů. Časopis je tak zrcadlem práce školy na 1. stupni.

Chlupíkovo štěkáníRedakční rada Chlupíka se schází jednou týdně a má na starosti přípravu témat ankety, vymýšlení otázek rozhovorů, podněcování aktivního zapojení do tvorby časopisu ve všech třídách a konečný výběr příspěvků pro publikaci. Několik let  natáčela také audiopodcast Chlupíkovo štěkání (rozhlasový pořad, který si bylo možno „objednat“ a poslouchat pravidelně na počítači či v MP3 přehrávači) , ve kterémbylo možné rozhovory, reportáže a další příspěvky poslechnout.

Publikování na webu

Zástupci tříd mají možnost po zaškolení přispívat na web samostatně, jejich články  podléhají schválení učitelem.

Video

Od roku 2013/14 pracuje také CHTV – Chlupíkova televize – skupina, která natáčí videoreportáže a filmy o činnosti školy.Škola má vlastní kanál na YouTube.