Slavnostní rozloučení s absolventy

serpovani 2013

Žáci 9. ročníku se tradičně rozloučili slavnostním šerpováním ve čtvrtek 27.6. 2013. Za školu se s nimi rozloučili nejen jejich učitelé, ale i mladší spolužáci, kteří je doprovázeli k převzetí šerpy. Po slavnosních projevech a fotografování je čekalo malé občerstvení a pak už vyrazili do světa. Přejeme jim hodně štěstí na jejich další cestě.

Konference Oborových dnů 2013

konference_pondeli
konference_utery

Pondělí a úterý v posledním školním týdnu patří už tradičně konferenci oborových dnů. I tentokrát jsme ve dvou dnech dostali možnost vidět prezentace jednotlivých oborů a výsledky čtyřdenní práce.

V pondělí přišel jako první na pořad obor Navzájem si pomáháme, který se věnoval zvířatům jako pomocníkům člověka v nouzi. Obor Příroda zmapoval faunu a floru celého světa, Pražské kopce již podruhé patřily průzkumu kopců v praze a okolí. Obor Sedm divů světa zmapoval starověké i novověké divy světa a vytvořil nejen plakáty a prezentaci, ale i trojrozměrné modely. S oborem Ostrovy jsme se proměnili v námořníky a objeviltele.

V úterý zahájil den obor Patchwork a quilování, při kterém dívky předvedly nejen pezentaci, ale hlavně každá svůj překrásný polštář. Omyly vědy se věnovaly nejrůznějším vědeckým objevům. Při prezentaci oboru Dobodružství kriminalistiky nám jeho účastníci názorně vysvětlili kdo je kdo a co je co při vyšetřování trestných činů a podívali jsme se i k soudu. Poznávačka naruby narazila na nezodpovědnost některých členů a musela si pomoci, jak to šlo. Nakonec jsme se ale přeci jen dozvěděli leccos zajímavého o několika pražských technických památkách.

Obor reklama promítl své spoty k propagaci festivalu, plakáty a prezentaci, při které jsme se dozvěděli, jak vzniká reklama. Poté jsme shlédli spot Nemyslíš, zaplatíš na téma běhání po chodbách, který vytvořili členové parlamentu. Závěr konference patřil již podruhé oboru Survival. Opět jsme si přisedli k opravdovému táboráku přímo na jevišti a ve skoro půlhodinové prezentaci prožili se všemi členy letošní dobrodružství.

Sběr starého papíru

Od úterý 25.6. do pátku 28.6.  12:00 hod bude na parkovišti školy přistaven kontejner na starý papír.

Šampionát Plavecko-běžeckého poháru 2013

Šampionát PBP 2013

Poslední soutěží školního roku a zároveň i souboje plavců a běžců byl šampionát Plavecko-běžeckého poháru, který se uskutečníl 24.6.2013 na Výstavišti Holešovice. Pro některé z našich závodníků to byla pravděpodobně vůbec poslední reprezentace naší školy a nutno říct, byla velmi úspěšná. V. Merta se konečně dočkal a vystoupil na nejvyšší stupínek, kdy s přehledem předběhl doslova všechny soupeře, protože jak je již zvykem, startoval téměř z poslední pozice. Již v polovině prvního kola byl na čele a náskok si s přehledem pohlídal. V družstvu chalpců 6. a 7. tříd mu stejně jako v minulých dvou závodech jistili záda kolegové I. Derda, který doběhl 7., J. Vychytil 8. a F. Krakl 9. Svou premiéru zvládl i mladší z bratrů Mertových, který závod dokončil na 13. místě. V kategorii dívek stejné věkové kategorie jsme měli zastoupení také sesterskou dvojicí. M. a S. Vychytilovi zaplavaly naprosto stejný čas a v cíli běžecké části je dělily 3 místa, tedy 7. a 10. místo. Naše výprava měla zastoupení ještě ve dvou kategoriích. V kategorii G znovu předvedl velkou bojovnost a odhodlání Marek Vidovenec a v kategorii dívek 8. a 9. třídy se po pauze pokusila zabojovat V. Hrabětová. Bohužel i tentokrát měla v okolí Stromovky smůlu, protože po pádu závod nedokončila. Je škoda, že nemáme obsazeny všechny kategorie, pak bychom jako škola byli ještě úspěšnější a sbírali bychom více bodů do konečné tabulky. Snad za rok.

Záznam z tohoto závodu bylo možné sledovat na ČT Sport dne 4.7.2013 od 19:05 v pořadu Sport v regionech.

Pořadatel přislíbil, že výsledky budou zaslány do týdne. Hned jak to bude možné, vystavíme je zde.


Za učitele TV a vedení školy bych chtěl poděkovat našim reprezentantům za šíření dobrého jména školy během celého roku 2012/2013 při soutěžích Plavecko-běžeckého poháru.

Děkuji Ondřej Václavek

Interaktivní chemie

chemie

Dne 14.6.2013 zažily postupně všechny 8. a 9. třídy velmi interaktivní hodinu chemie. S názvem Hodina moderní chemie předvedly vtipnou i poučnou formou studentky VŠCHT v Praze pokusy, které všechny zaujaly. Experimenty se nejdříve týkaly světla a barev, nechybělo trochu starodávné i moderní pyrotechniky a nakonec jsme se trochu přiblížili k teplotě absolutní nuly.

A co jsme všechno viděli?

Začali jsme „chemickým semaforem“, kde přecházely barvy ze zelené přes červenou až ke žluté, a po oxidaci vzdušným kyslíkem šlo vše znovu. Krásný barevný efekt způsobily kationty kovů, které obarvily hořící methanol. Dále jsme napodobovali světlušky i jsme se přiblížili detektivům díky chemiluminiscenci luminolu. Zapálení střelného prachu způsobilo pravý chemický dým a zápach. U suchého ledu jsme pozorovali jeho rychlou sublimaci a objasnili si princip divadelní mlhy i pěnového hasicího přístroje. Asi největší úspěch měly pokusy s tekutým dusíkem (-196°C) – křehkost zmrazeného karafiátu, ukázka supravodivosti, a hlavně rychlovýroba zmrzliny.

Studentům VŠCHT velmi děkujeme.