OBOROVÉ DNY 22. – 26. 10. 2018

Seznamte se s jednotlivými obory letošních oborových dnů na nástěnce 2. stupně a na školním webu.
9. října bude otevřené přihlašování v elektronické žákovské knížce v sekci Ankety. Budete se přihlašovat prostřednictvím žákovských hesel.
Ti, kteří se žádný obor nepřihlásí, budou zařazeni na volná místa.

Co nás letos čeká? Anotace_web

Jak si vybrat obor?
Celý článek

Oborové dny 2017 – jak se přihlásit

Přihlašování na obory Survival (J.Kohoutová a M.Balharová) a na obor Stavby z vody (L.Kráčmarová a B.Janovská) je uzavřeno. Žáci, kteří jsou přihlášeni do těchto dvou oborů a žáci, kteří jedou v týdnu Oborových dnů na soustředění Dětských pěveckých sborů, se již nemusí přihlašovat v elektronické žákovské knížce (EŽK).
Pro všechny ostatní bude otevřeno elektronické přihlašování v EŽK pomocí ankety oborové dny 2017, a to od neděle 8.10. 18:00 do pondělí 9.10. 22:00 hodin. Nejprve se pokuste zapsat do jednoho z oborů, které jste si předem připravili.
Pokud se stane, že ani jeden z nich již není volný, zapište se v anketě do oboru MŮJ OBOR JE OBSAZEN, KTERÝ JE JAKO POSLEDNÍ a je červeně.
Poté nezapomeňte vyplnit navíc v EŽK druhou anketu se stejným názvem tj. Můj obor je obsazen. Počítejte s tím, že v ní bude třeba uvést alespoň 4 obory (proto se nejprve do jednoho z nich snaž přihlásit a druhou anketu využij skutečně až v případě, že žádný z tebou vybraných oborů již nebude volný) bez ohledu na jejich obsazenost. Po uzavření elektronického přihlašování se budeme snažit vyhovět co nejvíce žádostem. Žáci, kteří se nepřihlásí elektronicky, ani se nebudou v případě potíží snažit případný problém vyřešit v pondělí s pí zástupkyní Majstrovou, budou zařazeni do oborů, kde zbyde místo.

Konference oborových dnů 2013/14

I letos poslední pondělí a úterý ve školním roce patřilo konferenci oborových dnů. Tentokrát prezentovalo 10 oborů a na závěr ještě účastníky čekala výstava obrazů.
Oborové dny ve fotogalerii:

Zdroj Ve větvích – paměť Stromů – pí uč Kráčmarová

– účastníci oboru Ve větvích – paměť stromů strávili 4 dny na Valašsku v malé vesnici Růžďka a pátrali v paměti stromů a lidí. Vznikl velmi hezký dokumentární film.

OD konference Cesta k porozumění pí uč Kroftová

– V oboru cesta k porozumění se účastníci zaměřili na kompenzační pomůcky, organizace, nadace a skupiny, které pomáhají lidem s handicapem nebo oslabením. Některé organizace navštívili a vytvořili prezentaci.

OD konference Móda pí uč Mariašová

– v oboru Móda a textilní tvorba dívky pod vedením pí uč Mariašové navštívily výtvarnou školu, kde se podívaly pod pokličku budoucím módním návrhářům, a vlastnoručně si vyrobily tašku s textilní aplikací. Předvedli nám nejen prezentaci, ale také překrásné tašky .

OD konference Olympijské sporty. pan uč. Ivan a Václavek

– Během prvních dvou dnů oboru 4 olympijské sporty zhlédli účastníci tréninky profesionálních sportovců – hráčů házené. Po jejich vzoru si jeden trénink zkusili a zahráli. Další dva dny se zaměřili na individuální sporty – cyklistiku a biatlon a v upravené podobě si je vyzkoušeli. Vzájemně si organizovali a rozhodovali soutěže, zápasy a závody. Vznikl komponovaný pořad, film a prezentace.

OD konference Metro pí uč Shevkunová

– Obor 40 let metra zaujal technicky zaměřené studenty. Pod vedením pí uč Shevkunové pátrali – Jak vypadaly první soupravy metra? Kdo přišel s nápadem metra v Praze? Mohlo metro jezdit v Praze už před válkou? Která stanice metra je známá i ve světě, která je nejhezčí ? Navštívili Muzeum Dopravního podniku hl.m.Praha, NTM a jeho výstavu – Doprava. Udělali průzkum mezi žáky naší školy – která stanice je nejhezčí……….. Vznikl film a prezentace.

OD Konference Paranormal

– Jedním z příspěvků, které na konferenci sklidily největší úspěch, byl hraný trikový film mapující paranormální jevy z okolí naší školy, který vyrobili účastníci oboru Paranormal 2014. natočili jej studenti v průběhu 4 dnů a jedné noci pod vedením pana uč. Helikara.

OD konference Survival III pí uč Kohoutová a p.uč Rucker

– Již potřetí jsme se mohli nejen ve filmu a fotografiích, ale i na jevišti přenést na základnu Chlupatej a sledovat jají další zdokonalování účastníky oboru Survival III. Naučili jsme se při tom také ošetřovat drobná zranění a pronikli do tajů filmového maskování.

Oborové dny 2014

OBOROVÉ DNY 22. – 25.4. 2014

Seznamte se s jednotlivými obory letošních oborových dnů na nástěnce vedle fyziky nebo zde: Anotace oborů.

Jak si vybrat obor?
1. Podrobně si prostuduj anotace jednotlivých oborů. Seznam se s tím, co bude obsahem, jaké jsou požadavky a omezení účasti.
2. Zamysli se nad tím, který z oborů by tě nejvíce zajímal z hlediska obsahu.
3. Zamysli se i nad tím, s kterým učitelem dokážeš nejlépe pracovat, ale neber to jako hlavní kriterium – nejdůležitější je, aby tě zaujal obsah oboru.
4. Diskutuj s kamarády, ale nevybírej si obor jen proto, že se na něj přihlásil Tvůj nejlepší kamarád.
5. Od 17.3. se můžeš zapisovat.Vyhledej vedoucího vybraného oboru a zjisti, zda tě do svého oboru zapíše. Pokud ano, nemusíš nic dalšího dělat. Pokud ne, zkus jiný obor.
6. Pokud nebudeš zapsán(a) nikde do 15.4., bude Ti obor přidělen.
7. Docházka do školy na oborové dny je povinná, pokud nebudeš přítomen, je třeba neúčast řádně omluvit. Pokud se nezúčastníš alespoň 2 plných dnů, dostaneš od učitele náhradní samostatnou práci.

Konference Oborových dnů 2013

konference_pondeli
konference_utery

Pondělí a úterý v posledním školním týdnu patří už tradičně konferenci oborových dnů. I tentokrát jsme ve dvou dnech dostali možnost vidět prezentace jednotlivých oborů a výsledky čtyřdenní práce.

V pondělí přišel jako první na pořad obor Navzájem si pomáháme, který se věnoval zvířatům jako pomocníkům člověka v nouzi. Obor Příroda zmapoval faunu a floru celého světa, Pražské kopce již podruhé patřily průzkumu kopců v praze a okolí. Obor Sedm divů světa zmapoval starověké i novověké divy světa a vytvořil nejen plakáty a prezentaci, ale i trojrozměrné modely. S oborem Ostrovy jsme se proměnili v námořníky a objeviltele.

V úterý zahájil den obor Patchwork a quilování, při kterém dívky předvedly nejen pezentaci, ale hlavně každá svůj překrásný polštář. Omyly vědy se věnovaly nejrůznějším vědeckým objevům. Při prezentaci oboru Dobodružství kriminalistiky nám jeho účastníci názorně vysvětlili kdo je kdo a co je co při vyšetřování trestných činů a podívali jsme se i k soudu. Poznávačka naruby narazila na nezodpovědnost některých členů a musela si pomoci, jak to šlo. Nakonec jsme se ale přeci jen dozvěděli leccos zajímavého o několika pražských technických památkách.

Obor reklama promítl své spoty k propagaci festivalu, plakáty a prezentaci, při které jsme se dozvěděli, jak vzniká reklama. Poté jsme shlédli spot Nemyslíš, zaplatíš na téma běhání po chodbách, který vytvořili členové parlamentu. Závěr konference patřil již podruhé oboru Survival. Opět jsme si přisedli k opravdovému táboráku přímo na jevišti a ve skoro půlhodinové prezentaci prožili se všemi členy letošní dobrodružství.

OBOROVÉ DNY 2013

OBOROVÉ DNY 2012 – 2013
2.-5.4. 2013

Během ledna budete mít možnost seznámit se postupně s jednotlivými obory letošních oborových dnů na nástěnce vedle fyziky a na školním webu. Po zveřejnění všech anotací budete mít od 1.2. čas dohodnout si s vedoucími jednotlivých oborů svou účast, při klasických zápisových dnech NA ZAČÁTKU BŘEZNA se pak budou zapisovat do oborů už jen ti, kteří si žádný obor nedomluví.

Jak si vybrat obor?

1. Podrobně si prostuduj anotace jednotlivých oborů. Seznam se s tím, co bude obsahem, jaké jsou požadavky a omezení účasti.
2. Zamysli se nad tím, který z oborů by tě nejvíce zajímal z hlediska obsahu.
3. Zamysli se i nad tím, s kterým učitelem dokážeš nejlépe pracovat, ale neber to jako hlavní kriterium – nejdůležitější je, aby tě zaujal obsah oboru.
4. Diskutuj s kamarády, ale nevybírej si obor jen proto, že se na něj přihlásil Tvůj nejlepší kamarád.
5. Od 1.2. se můžeš zapisovat.Vyhledej vedoucího vybraného oboru a zjisti, zda tě do svého oboru zapíše. Pokud ano, nemusíš nic dalšího dělat. Pokud ne, zkus jiný obor. Pokud nebudeš zapsán(a) nikde před zápisovým dnem na začátku března, musíš si zapsat obor ve stanovený den ráno na nástěnce, pokud neuděláš ani to, bude Ti obor přidělen.

Anotace oborů:
1.Eva Hajznerová, Gita Balharová
Dobrodružství kriminalistiky

____________________________
Pojďte se s námi vydat po stopách zločinu!
Prozkoumáme vyšetřovací metody, navštívíme policejní muzeum, muzeum tortury, možná i vězení Vinařice. Prostudujeme historii trestu smrti. Vydáme se za velikány literatury, divadla a filmu jako jsou Sherlock Holmes, Hercule Poirot, slečna Marplová, inspektor Colombo, inspektor Bublina atd. Seznámíme se i s těmi na odvrácené straně zákona, jako byli Jack Rozparovač nebo Václav Babinský. Naťukneme témata krevních skupin, daktyloskopie, zjišťování DNA, nevyřešených případů a detektoru lži.
Nebo můžeme po vzoru pánů Svěráka a Smoljaka vyšetřovat ztrátu třídní knihy.

2.Marcela Kloudová a Milena Mariašová
Patchwork a quiltování

____________________________
Oborové dny plné tvořivého vyrábění. Přijďte si vyzkoušet staré textilní techniky patchworku a quiltování, které v poslední době právem zažívají renesanci.
I když prý nejstarší hedvábný quilt pochází z 8.-9. století z Číny, velmi oblíbený byl patchwork a quilt v 17. století v Anglii a největšího rozšíření se tato zajímavá lidská činnost dočkala v Americe. Američtí osadníci tuto techniku zprvu využívali zejména k upotřebení i nejmenších zbytků starých látek, které sešívali dohromady. Manželky osadníků se scházely, vyměňovaly si kousky látek i vzory a postupně postupy práce zdokonalovaly. Dnes jsou patchwork a quilting druhem výtvarného umění. Velké a hodnotné quilty jsou součástí sbírek významných světových galerií.
Vítáni jsou všichni, kteří rádi vyrábějí a mají vztah k výtvarným činnostem. Účastníci se mohou těšit na vlastnoručně vyrobený výrobek technikou patchworku a quiltování. Budeme vybírat příspěvek na materiál 40,-Kč.

3.Andrea Kroftová
Navzájem si pomáháme

_______________________________
V rámci oborových dnů se zaměříme na zvířata, které potřebují naši pomoc a zároveň na ta, která nám pomáhají. Dozvíme se o práci v záchranné stanici a jak pomoci zvířatům v nouzi. Navštíví nás paní Zemanová, která se věnuje zooterapii a dozvíme se, jaký výcvik musí podstoupit roztomilé štěňátko než se z něj stane asistenční nebo vodicí pes. Čtvrtý oborový den věnujeme zpracování prezentace.
Bez čeho se neobejdeme: balíček piškotů, konzerva pro pejsky nebo kočky a finančních prostředků na cestu do záchranné stanice a případně do střediska výcviku vodicích psů do Jinonic.
Oborových dnů zaměřených na zvířata se bohužel nemohou účastnit žáci s alergií na zvířata, seno, hobliny a žáci, kteří se zvířat bojí.
Omezený počet: 10 žáků

4.Petra Rajtrová
Sedm divů světa

_______________________________
Znáte původních sedm divů světa? Víte kolik jich z nich můžete dnes vidět? Slyšeli jste o tom, že v Portugalsku byly v roce 2007 vyhlášeny nové divy světa?
Na tomto oborovém dnu se seznámíme se všemi. Nasbíráme o nich co nejvíce informací. Povíme si, v jakém kulturním prostředí tyto památky vznikaly.
Zkusíme si je namalovat, nebo udělat jejich makety.
Uděláme sondu do znalostí ostatních.
Zamyslíme se nad tím, které české nebo pražské památky bychom navrhli jako divy světa.
A jeden div světa zkusíme i vymyslet a částečně zrealizovat.
Pokud se o opravdu chcete něco dozvědět, míníte se oborových dnů skutečně účastnit a plnit zadané úkoly, stavte se za mnou, zapíši vás.

5. Jolana Kohoutová, Tomáš Rucker
BRDSKEJ KEMP CHLUPATEJ – alias SURVIVAL II.

_______________________________

Letošní oborový den bude opět zaměřen na získávání znalostí přežití v přírodě, ve které budeme celých 5 dní nonstop (včetně Velikonočního pondělí) bez ohledu na počasí!

Proto je tento kurz určen jen pro ty, kteří bez problémů zvládnou takto dlouhý pobyt pod širákem za jakýchkoliv podmínek a mají k tomu potřebné vybavení, nebude možnost návratu.

Hlavním plánem bude stavba vlastní trampské osady pod názvem T.O. Chlupatej.

Bude zapotřebí dopravit základní materiál a nářadí na místo, v lese pak najít dostatek dřeva pro stavbu a dát se do díla.

Výuka dovedností bude zaměřena na:
Různé způsoby rozdělávání ohně
Základy první pomoci
Orientace v terénu
Práce s nožem a nářadím
Jedlé a jedovaté rostliny
Vaření v primitivních podmínkách
Stopy a zvyky zvěře
a dále dle situace …

Nezbytné vybavení:
KVALITNÍ SPACÍ PYTEL – v dubnu nutno počítat s mrazem
Pončo – v dešti poslouží jako pláštěnka na tělo a přes noc jako přístřeší
Oblečení do přírody v PŘÍRODNÍCH BARVÁCH
KVALITNÍ OBUV
Vlastní nůž
Dostatek zásob, bude možno částečně doplnit, vody bude v potocích dosti, takže ideálně dehydrovanou stravu

6. Jan Helikar a Leoš Tuček
Jak se dělá reklama

_______________________________
Reklama určitě ovlivňuje náš život, dokonce si tvůrci reklamy přejí, aby nám život ovlivňovali co nejvíce. Pokusíme se kartu osudu obrátit – jelikož před reklamou neutečeme, bude lepší stát se jejími tvůrci.

Reklamy natočíme televizní, nafotíme tiskové. Rovněž využijeme rozmanité a různorodé technické prostředky a pokusíme se o osvojení některých postupů reklamní tvorby.

Výsledkem našeho snažení bude pestrá, promyšlená a proveditelná kampaň.
Uvítáme především tvůrčí duchy, kteří si rádi rozšíří obzor nebo se rádi a vlastní pílí zdokonalí.

Pustíme se do činností s videem či fotografií, s některými záznamovými technikami a filmovými nebo fotografickými postupy.
Pokud chcete pracovat s vlastní technikou, můžete. Pokud nikoli, techniku zajistíme.

Už víš, co se chystá?! www.oboraky.eu

7.Lucie Richtrová
Přírodou krok za krokem

______________________________
První den pojedeme do ZOO. Budete rozděleni do skupin po třech a každé skupině bude přidělen jeden světadíl. Vaším úkolem bude získávat informace o zvířatech žijících ve vašem světadílu a k tomu splnit ještě několik dalších úkolů.
Druhý den věnujeme zpracování získaných informací a výrobě plakátů představujících zvířata jednotlivých kontinentů.
Třetí den se seznámíme podrobněji se zajímavostmi ze života rostlin (pustíme si dokumenty a budeme si povídat). Uvidíte, že svět rostlin může být stejně fascinující jako svět zvířat.
Čtvrtý den si povíme něco o tom, jak člověk odpradávna přetváří přírodu, a pustíme si dokument, který předpovídá, co by se stalo, kdyby lidé ze Země zcela zmizeli. Také si v tento poslední den připravíme prezentaci.
Srdečně zvu všechny, které daná tematika OPRAVDU zajímá.

8.Lucie Kráčmarová a Jana Horálková
Atlas odlehlých ostrovů, aneb místa, která jsme nikdy nenavštívili a nikdy nenavštívíme

_______________________________
Žijeme v době, kdy cestování patří k běžným jevům našeho života. Mnoho z nás navštívilo už leckterou vzdálenou zemi a těší se, kam se za svého života ještě vypraví. Jsou ale místa, která nepatří mezi exotiku nabízenou cestovními kancelářemi, přesto jsou natolik nevšední, že stojí za pozornost. V podmínkách České Sibiře v jednoduchých chatkách absolvujeme modelaci života na různých úrovních nejvzdálenějších ostrovů světa – nejvzdálenějších nejen svou polohou vůči nám, Evropanům, ale i svým způsobem obývání ostrova. Poznat běžné jinak nám může pomoci porozumět tomu, jak žijeme v místech nám nejbližších, v našich domovech.
Během čtyř dnů podnikneme expedici na odlehlá místa naší země, zmapujeme terén, zajistíme obživu a oheň pro členy výpravy a zaposloucháme se do starých mýtů spojených s těmito osamělými končinami a konečně vytvoříme dokumentaci a kartografická díla, dokládající naše bádání. Seznámíme se s kartografickým dílem Judity Schalansky a necháme se inspirovat k tvorbě vlastních kartografických objektů.
Náš oborový den je určen všem těm, kdo se rádi pohybují v přírodě, poznávají něco nového, pouštějí často uzdu své fantazii, rádi jezdí na tábory a nebojí se pracovat nejen rukama, ale i hlavou. Je určen zejména pro ty, kdo mají rádi mapy, staré příběhy, objevování nových krajin a nebojí se tak trochu nezvyklých situací.
Co budete potřebovat s sebou: Dobrou náladu, teplé oblečení, batoh, baterku, svíčku, provázek, pastelky, deník, psací potřeby, jídlo a pití na cestu, dobrou obuv do terénu, pláštěnku, jízdné a ubytovné na 4 dny – 999 korun
S podtitulem Padesát ostrovů, které jsem nikdy nenavštívila a nikdy nenavštívím napsala německá grafička Judith Schalansky Atlas odlehlých ostrovů. Literárně-výtvarné dílo, jež spojuje zeměpis a kartografii s poezií, vydalo v češtině nakladatelství 65. pole.
http://kultura.idnes.cz/Foto.aspx?r=literatura&foto1=OB401b31_big19.jpg
Judith Schalansky: ilustrace z Atlasu odlehlých ostrovů | foto: 65. pole

9.Ivan Petr a Ondřej Václavek
Poznávačka naruby aneb po technických památkách a zajímavostech Prahy)

_______________________________
Víte, kde se nachází jedna z nejstarších českých vodních elektráren? Víte, co jezdilo pražskými ulicemi před 70 lety? Víte, jak se lidé dostávali z Pankráce na Náměstí I. P. Pavlova v roce 1969? Víte, v čem jezdili po pražských silnicích vaši dědečkové a babičky? Dokážete si představit, jaké vzdušné koráby se v minulosti pohybovaly po obloze nad Prahou? Víte, jak se lze nejrychleji pohybovat podzemím hlavního města?
Pokud na některou z následujících otázek můžete odpovědět NE, hledáme právě vás. S velkou radostí vám pomůžeme na tyto otázky získat odpovědi. Pokud jste snad na některou odpověděli ANO, bereme i vás, protože můžete naši poznávačku obohatit o další zajímavé postřehy.

10. Zuzana Kahlerová
Pražské kopce II

_______________________________
Během oborových dnů se seznámíme s historií některých kopců v Pražské rovině, především Levého Hradce a Petřína. Pokud budeme mít čas, podíváme se ještě na Děvín, Velkou skálu či Rohožník.

11. Irina Shevkunová
NEJVĚTŠÍ OMYLY VĚDY

_________________________________
Kolikrát se mýlil Albert Einstein? Krevní oběh pohání játra? Atom nelze dělit? Země jako střed vesmíru nebo tajemná látka flogiston zodpovědná za hoření?
Vědecký pokrok má i svoji odvrácenou tvař lemovanou přehmaty a mylnými teoriemi, z nich mnohé přetrvaly celá staletí……
V průběhu oborových dnů se budeme snažit zjistit co nejvíce informace o vědeckých omylech, které by mohly ovlivnit vývoj fyziky, chemie, biologie..
A podíváme se i do současnosti – na vynálezy, které nám mění život.
Jak by vypadala současnost, kdyby vědecké omyly přetrvaly?
Budeme pracovat ve skupinách, výsledkem bude i papírová i elektronická prezentace práci.
Jestli ve stejnou dobu v NTM bude probíhat odpovídající výstava – navštívíme ji.
A proto vítám každého, kdo chce vědět – JAK BY JINAK MOHL VYPADAT NÁŠ SOUČASNÝ ŽIVOT.