Beseda s „dětmi z Wintonova vlaku“

21. května 2011
PRAHA – Symbolickým sfouknutím svíček na narozeninovém dortu Nicholase Wintona byla v sobotu v Praze zahájena výstava dokumentující jeho záchranu 669 českých převážně židovských dětí před nacismem. Sir Winton, který v těchto dnech slaví 102. narozeniny, se účastnil zahájení stejné výstavy v Londýně, kam v roce 1939 mířily vlaky se zachráněnými dětmi. Autorem výstavy je režisér a kameraman Jaroslav Brabec.
Panely instalované u Starého purkrabství na Vyšehradě ukazují osudy konkrétních dětí spolu s jejich fotografiemi a životním příběhem. http://www.lidovky.cz

Fotogalerie

Kolem devadesáti děti z naší školy mělo v pondělí 19. května možnost pohovořit v rámci poslední letošní Chlupíkovy debaty se třemi ze 669 převážně židovských dětí, které zachránil britský občan Sir Nicholas Winton před nacismem.
Pozvání do školy přijaly Lady Milena Grenfell-Baines, její sestra Eva Padock (rozené Fleishmannovy) a Dáša Šímová. Děti se na jejich návštěvu pečlivě připravily. Podívaly se ve třídách na Mináčův film Síla lidskosti a zfomulovaly otázky, které pak zástupci jednotlivých tříd tlumočily na besedě. Po skončení besedy všechny poznatky přenesly do svých tříd.
Celou besedu jsme zaznamenali na video a budeme s ní dále pracovat v hodinách dějepisu a občanské výchovy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*