Projekt 4.D

Židovský hřbitov
Starý židovský hřbitov je v Josefově v Praze. Pohřbívalo se v 6-12 vrstvách, protože se nesměl zvětšovat. Je tam asi tam 100 000 pohřbených lidí, ale jenom 15 000 náhrobků. Když umřeli manželé ve stejném roce, tak byli pohřbeni ve stejném hrobě a jejich náhrobní kámen je rozpůlený na dvě části. Židé nemají náhrobek u hlavy, ale u nohou. Byly tam i hroby pro malé děti, které byly u sebe. Je tam pohřben Rabi Low. Na jeho hrob se dávají přání. Někteří měli na náhrobních kamenech znaky, jako například:hrozny-moudrost, zvířata-náznaky jmen, ruce-významná osoba, Davidova hvězda-jméno David. Nápisy jsou napsané hebrejským písmem. S ostatky mrtvých se nesmí hýbat. Od 18. století se na tomto hřbitově nepohřbívá.
Kolektiv 4.D

Židovské město
V židovském městě jsou na sobě namačkány domy jeden vedle druhého. Židé byli často diskriminováni, muži museli nosit žlutou čepici s bambulí a ženy zase šátek se žlutým pruhem. Dnes nosí čepičky jménem jarmulky, někdy se jim říká kipy. Zlatá éra byla za dob Rudolfa II. Půjčovali mu peníze na úroky.

Eliška Orálková, Barbora Boulová, Maximilian Eška

PESACH
Židové neslaví Velikonoce, ale svátek Pesach, který je letos 26.3.
Pesach znamená překročení, neboli že v Egyptě je anděl smrti překročil, ale nezabil jejich prvorozené syny.
Jídlo symbolizuje: kost z jehněte – oběť bohu, vejce – život, křen – trpkost při otroctví, sladká směs – malta, která se používala na stavby.
Hostina se jmenuje Seder. Nesměli jíst maso s krví.
Když snědli maso, museli pár hodin počkat, aby mohli sníst mléčný výrobek.
Laura Hrečínová

Židovské synagogy

Židovské kostely se nazývají synagogy. Oproti křesťanským kostelům nejsou moc vyzdobené. Navštívili jsme Maiselovu synagogu, která byla rodinná, ale teď je to muzeum. Nechal ji postavit Mordechaj Maisel. Byla stavěna od roku 1590 do roku 1592 v renesančním slohu. Po několika letech vyhořela a byla znovu postavena v neogotickém slohu. Do Staronové synagogy nesmí chodit ženy na bohoslužbu. Říká se, že na půdě je Golem.
Marek Pišťák, Štěpán Švábenický

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*