Jeden svět na školách

New folder
Tak jako každý rok se naše škola zúčastnila v listopadu projektu Příběhy bezpráví v rámci programu Jeden svět na školách. Žáci 8. a 9. tříd se vždy společně s pozvaným hostem podívají na vybraný dokument z našich moderních dějin a potom následuje beseda s pamětníkem událostí.

Letos byla tématem okupace Československa v srpnu 1968. Tentokrát se nám podařilo pozvat pamětnice hned dvě – paní Hradečnou a paní Věru Pytlíčkovou, babičku jednoho z našich žáků. Obě jsou dcery politických vězňů 50. let a členky Klubu politických vězňů.

Žáci tentokrát zhlédli dobový filmový týdeník č. 38, který bezprostředně odráží reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy. Dále se podívali na dokument Karla Strachoty o událostech srpna 1968 „U nás pomáhaly tanky“, který zachycuje vzdor vůči okupantům a následnou rezignaci národa, Nakonec se ještě promítal emotivní snímek „Ticho“  z r. 1969, ve kterém  dobovou píseň B. Mikoláška doprovázejí záběry Jana Palacha na nemocničním lůžku a statisíců účastníků jeho pohřbu. Poté vyprávěly pamětnice své zkušenosti nejen ze srpna 1968, ale i z období před a po srpnu.

Žáci dokázali téměř dvouhodinový pořad velmi pozorně sledovat, ptali se na vše, co je zajímalo a následně hodnotili kladně zejména to, že slyšeli osobní zkušenosti pamětníků. Nejvíce oceňovali, že obě pamětnice nebyly zahořklé a dokázaly o svých trpkých zkušenostech hovořit bez záště, s nadhledem, a navíc velmi poutavě. Chtěli bychom proto oběma ještě jednou poděkovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*