Již po jedenácté se naše škola zúčastnila projektu Příběhy bezpráví, tentokrát online. Tématem byla media a totalita.
Žáci shlédli krátký dokument Den, kdy byla podepsaná Mnichovská dohoda. Naším hostem byl David Vaughan, historik a novinář původem z Velké Británie, který žije v České republice, působil jako pražský zpravodaj BBC a je autorem několika knih o české historii. Tento zajímavý host měl pro žáky všech 9.tříd a 8.B připraven krátký úvod a prezentaci na dané téma. Následovala diskuze. Žáci měli velmi zajímavé otázky např.:
- Co byste dělal vy, kdybyste byl v postavení Beneše?
- Myslíte si, že měl lord Runciman pravdu, když Britům referoval o utlačování práv Němců v Československu?
- Jak na Mnichovskou dohodu reagovaly světové velmoce (USA apod.)?
David Vaughan odborně odpověděl, ocenil informovanost a zájem žáků. Po besedě psali žáci hodnocení, zde je několik z nich:
- Bylo to zajímavé, ale místy jsem se nechytal. Klidně bych si to poslechl znovu.
- Milé, hezké zajímavé.
- Chtěla bych panu Vaughanovi poděkovat, že byl ochoten nám udělat online besedu. Přijde mi zajímavé vidět tuto situaci z pohledu cizince. Děkuji, že jste odpovídal na naše někdy složité otázky. Myslím, že si z toho každý něco odnesl.
- Beseda byla velmi zajímavá. Pan Vaughan nám přiblížil, jak těžký byl rok 1938 a to, že Češi neměli na vybranou a museli odevzdat Sudety. Nejvíce zajímavé mi přišlo to, jak Němci zneužívali rozhlas a manipulovali lidi.
- Myslím si, že beseda byla velmi dobře připravená, Pan David se velmi dobře vyznal v tom, o čem mluvil a dokázal odpovědět na otázky. Dále se také uvědomoval, jak velký demokrat byl Edvard Beneš, a tím pádem i znal velmi dobře českou historii.
- Pan David mi přišel velmi sympatický a docela mě i zaujala jeho práce jako novináře pro Anglii, který působí u nás a musí tam posílat zprávy o zajímavém dění v ČR .