Osvětová kampaň

Věděli jste, že je 3. prosinec mezinárodním dnem osob se zdravotním postižením? Právě proto vytvořili žáci 9. ročníku, konkrétně 9. B a 9. C, v rámci předmětu Výchovy ke zdraví osvětovou kampaň, kterou problematiku osob se zdravotním postižením přibližují.
V průběhu příštího týdne se tak na chodbách školy budou moci i žáci nižších ročníků seznámit s nejrůznějšími tématy souvisejícími s hendikepem. Dovědí se o mýtech a předsudcích, vodících psech, Braillově písmu, parasportech a mnoha kompenzačních pomůckách, které těmto lidem zjednodušují nástrahy každodenního života, ať už se jedná o orientaci ve městě, schopnost dorozumívat se či nástup nevidomých do správného autobusu MHD.
Kampaň se mimo jiné zaměřuje na prevenci vzniku hendikepů, stejně jako jejich popis, ať už jde o smyslové poruchy, psychické poruchy či poruchy pohybového aparátu.
Žáci závěrečných ročníků vyrazili v rámci projektu do terénu a navštívili některé organizace, které se pomoci lidem s hendikepem věnují. Setkali se s některými hendikepovanými lidmi, s nimiž pohovořili, a zjistili například, jak by se zdraví lidé měli k lidem s hendikepem chovat, čeho se naopak vyvarovat, co je jejich životním motorem atd.

Věřím, že tímto projektem se o hendikepech žáci dozvěděli mnoho užitečného, zamysleli nad hodnotou zdraví a vlastními výtvory poskytnou i dalším spolužákům možnost více se o mnohdy stále tabuizované téma zajímat.

Pavel Vít

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*