Drážďany – 9.A

Drážďany 2013 – 9.A

Původně hromada smůly, nakonec štěstí. Tak by se dal charakterizovat přesun výletu z červnového termínu na záříjový. V sobotu 14. 9. jsme si splnili, co jsme vinou povodní nedokázali – vyjeli jsme lodí z Děčína do Drážďan, kde nás po poledni uvítaly hřejivé paprsky slunce. Městem jsme chodili po památkách, brouzdali po obchodech, trošku korzovali. Příště si vyrazíme zas. LT

Slavnostní rozloučení s absolventy

serpovani 2013

Žáci 9. ročníku se tradičně rozloučili slavnostním šerpováním ve čtvrtek 27.6. 2013. Za školu se s nimi rozloučili nejen jejich učitelé, ale i mladší spolužáci, kteří je doprovázeli k převzetí šerpy. Po slavnosních projevech a fotografování je čekalo malé občerstvení a pak už vyrazili do světa. Přejeme jim hodně štěstí na jejich další cestě.

Konference Oborových dnů 2013

konference_pondeli
konference_utery

Pondělí a úterý v posledním školním týdnu patří už tradičně konferenci oborových dnů. I tentokrát jsme ve dvou dnech dostali možnost vidět prezentace jednotlivých oborů a výsledky čtyřdenní práce.

V pondělí přišel jako první na pořad obor Navzájem si pomáháme, který se věnoval zvířatům jako pomocníkům člověka v nouzi. Obor Příroda zmapoval faunu a floru celého světa, Pražské kopce již podruhé patřily průzkumu kopců v praze a okolí. Obor Sedm divů světa zmapoval starověké i novověké divy světa a vytvořil nejen plakáty a prezentaci, ale i trojrozměrné modely. S oborem Ostrovy jsme se proměnili v námořníky a objeviltele.

V úterý zahájil den obor Patchwork a quilování, při kterém dívky předvedly nejen pezentaci, ale hlavně každá svůj překrásný polštář. Omyly vědy se věnovaly nejrůznějším vědeckým objevům. Při prezentaci oboru Dobodružství kriminalistiky nám jeho účastníci názorně vysvětlili kdo je kdo a co je co při vyšetřování trestných činů a podívali jsme se i k soudu. Poznávačka naruby narazila na nezodpovědnost některých členů a musela si pomoci, jak to šlo. Nakonec jsme se ale přeci jen dozvěděli leccos zajímavého o několika pražských technických památkách.

Obor reklama promítl své spoty k propagaci festivalu, plakáty a prezentaci, při které jsme se dozvěděli, jak vzniká reklama. Poté jsme shlédli spot Nemyslíš, zaplatíš na téma běhání po chodbách, který vytvořili členové parlamentu. Závěr konference patřil již podruhé oboru Survival. Opět jsme si přisedli k opravdovému táboráku přímo na jevišti a ve skoro půlhodinové prezentaci prožili se všemi členy letošní dobrodružství.

Sběr starého papíru

Od úterý 25.6. do pátku 28.6.  12:00 hod bude na parkovišti školy přistaven kontejner na starý papír.

ŠvP 7.B a 9.A

ŠvP 7.B a 9.A

1. den jsme dorazili do Rokytnice nad Jizerou – Františkova kolem poledne. Ubytovali jsme se a hned vyrazili užívat si krásného počasí. Navštívili jsme místní muzeum, kde jsme pozdravili dobrého ducha a poslechli si povídání o festivalu Dřevosochání a Kovosochání. Sochy, každoročně vyrobené v prvních červencových dnech, nás provázely po celém Františkově. O program se nám postarala skupina pěti deváťáků – Lenka, Aneta, Kačka, Filip a Lukáš. Rozdělili nás do skupin po pěti a nepřetržitě nás zásobují úkoly a vymýšlí pro nás hry. Hráli jsme na medvíďata, stavěli nápis z šišek a luštili hádanky. Večer nám přišel člen horské služby vyprávět o svojí práci. Ukázal nám (na několika dobrovolnících) i ošetření zraněného v terénu. Den završila velmi zábavná hra na facku :-)
2. den dopoledne se deváťáci skutečně předvedli – k pětici se přidala ještě Kristýna a připravili pro nás lesní scrable. Filip sice nedobrovolně předvedl let plavmo přes pařez, ale jinak vše dobře dopadlo a zabavili jsme se na celé dopoledne. Někteří byli tak zdatní hledači písmenek, že dokázali sestavit i 52místné číslo či 56 slov. Odpoledne nám paní učitelka Kohoutová vymyslela lehce náročnou túru po hřebeni na Kozí boudu. Všichni jsme ji úspěšně zvládli, i když Káťu pořádně potrápil bodavý hmyz. Energie nám nechyběla ani po návratu, proto jsme si zahráli hru Čanghajšek a strávili večer u ohně. U ohně jsme si vyprávěli strašidelné příběhy a černé historky. Deváťáci mezitím zorganizovali noční bojovku.
3. den dopoledne jsme šli do lesa za chatou stavět bunkry. Každá skupina si nejprve našla strategické místo a pak postavila přístřešek, do kterého se museli všichni vejít. Protože nám v lese vyhládlo, vrátili jsme se na oběd a bodování bunkrů necháváme na zítra. Otestujeme mimo jiné nepromokavost našich domečků. Odpoledne jsme došli pěšky do Rokytnice a navštívili lanové centrum. Lanová dráha vedla mezi stromy v lese, takže jsme parný den strávili v příjemném stínu. Někteří nadšenci lanovou trasu absolvovali i pětkrát. Večer jsme si zahráli hry z pořadu Partička, dobrovolně se zapojily i paní učitelky :-) Jak vše zvládáme dokumentují naše fotky.

Interaktivní chemie

chemie

Dne 14.6.2013 zažily postupně všechny 8. a 9. třídy velmi interaktivní hodinu chemie. S názvem Hodina moderní chemie předvedly vtipnou i poučnou formou studentky VŠCHT v Praze pokusy, které všechny zaujaly. Experimenty se nejdříve týkaly světla a barev, nechybělo trochu starodávné i moderní pyrotechniky a nakonec jsme se trochu přiblížili k teplotě absolutní nuly.

A co jsme všechno viděli?

Začali jsme „chemickým semaforem“, kde přecházely barvy ze zelené přes červenou až ke žluté, a po oxidaci vzdušným kyslíkem šlo vše znovu. Krásný barevný efekt způsobily kationty kovů, které obarvily hořící methanol. Dále jsme napodobovali světlušky i jsme se přiblížili detektivům díky chemiluminiscenci luminolu. Zapálení střelného prachu způsobilo pravý chemický dým a zápach. U suchého ledu jsme pozorovali jeho rychlou sublimaci a objasnili si princip divadelní mlhy i pěnového hasicího přístroje. Asi největší úspěch měly pokusy s tekutým dusíkem (-196°C) – křehkost zmrazeného karafiátu, ukázka supravodivosti, a hlavně rychlovýroba zmrzliny.

Studentům VŠCHT velmi děkujeme.