Slavnostní rozloučení s absolventy

serpovani 2013

Žáci 9. ročníku se tradičně rozloučili slavnostním šerpováním ve čtvrtek 27.6. 2013. Za školu se s nimi rozloučili nejen jejich učitelé, ale i mladší spolužáci, kteří je doprovázeli k převzetí šerpy. Po slavnosních projevech a fotografování je čekalo malé občerstvení a pak už vyrazili do světa. Přejeme jim hodně štěstí na jejich další cestě.

Konference Oborových dnů 2013

konference_pondeli
konference_utery

Pondělí a úterý v posledním školním týdnu patří už tradičně konferenci oborových dnů. I tentokrát jsme ve dvou dnech dostali možnost vidět prezentace jednotlivých oborů a výsledky čtyřdenní práce.

V pondělí přišel jako první na pořad obor Navzájem si pomáháme, který se věnoval zvířatům jako pomocníkům člověka v nouzi. Obor Příroda zmapoval faunu a floru celého světa, Pražské kopce již podruhé patřily průzkumu kopců v praze a okolí. Obor Sedm divů světa zmapoval starověké i novověké divy světa a vytvořil nejen plakáty a prezentaci, ale i trojrozměrné modely. S oborem Ostrovy jsme se proměnili v námořníky a objeviltele.

V úterý zahájil den obor Patchwork a quilování, při kterém dívky předvedly nejen pezentaci, ale hlavně každá svůj překrásný polštář. Omyly vědy se věnovaly nejrůznějším vědeckým objevům. Při prezentaci oboru Dobodružství kriminalistiky nám jeho účastníci názorně vysvětlili kdo je kdo a co je co při vyšetřování trestných činů a podívali jsme se i k soudu. Poznávačka naruby narazila na nezodpovědnost některých členů a musela si pomoci, jak to šlo. Nakonec jsme se ale přeci jen dozvěděli leccos zajímavého o několika pražských technických památkách.

Obor reklama promítl své spoty k propagaci festivalu, plakáty a prezentaci, při které jsme se dozvěděli, jak vzniká reklama. Poté jsme shlédli spot Nemyslíš, zaplatíš na téma běhání po chodbách, který vytvořili členové parlamentu. Závěr konference patřil již podruhé oboru Survival. Opět jsme si přisedli k opravdovému táboráku přímo na jevišti a ve skoro půlhodinové prezentaci prožili se všemi členy letošní dobrodružství.

Sběr starého papíru

Od úterý 25.6. do pátku 28.6.  12:00 hod bude na parkovišti školy přistaven kontejner na starý papír.

Interaktivní chemie

chemie

Dne 14.6.2013 zažily postupně všechny 8. a 9. třídy velmi interaktivní hodinu chemie. S názvem Hodina moderní chemie předvedly vtipnou i poučnou formou studentky VŠCHT v Praze pokusy, které všechny zaujaly. Experimenty se nejdříve týkaly světla a barev, nechybělo trochu starodávné i moderní pyrotechniky a nakonec jsme se trochu přiblížili k teplotě absolutní nuly.

A co jsme všechno viděli?

Začali jsme „chemickým semaforem“, kde přecházely barvy ze zelené přes červenou až ke žluté, a po oxidaci vzdušným kyslíkem šlo vše znovu. Krásný barevný efekt způsobily kationty kovů, které obarvily hořící methanol. Dále jsme napodobovali světlušky i jsme se přiblížili detektivům díky chemiluminiscenci luminolu. Zapálení střelného prachu způsobilo pravý chemický dým a zápach. U suchého ledu jsme pozorovali jeho rychlou sublimaci a objasnili si princip divadelní mlhy i pěnového hasicího přístroje. Asi největší úspěch měly pokusy s tekutým dusíkem (-196°C) – křehkost zmrazeného karafiátu, ukázka supravodivosti, a hlavně rychlovýroba zmrzliny.

Studentům VŠCHT velmi děkujeme.

YesNeYes jízda s Jirkou Mádlem

31. května 2013
9:00 3.-5.třídy a 11:00 6.-9. třídy
v atriu/ tělocvičně (podle počasí)

„Sám jsem na základní i na střední škole sportoval, ale začínám mít pocit, že dnešní děti se málo hýbou. Mohou za to počítače, ale i rodiče, kteří podceňují význam sportu jako prevence proti kilům navíc,“ říká Jiří Mádl, moderátor letošních Jízd YesNeYes!

Co na Jízdách zažijete!
Šestý ročník roadshow Jízdy YesNeYes Všeobecné zdravotní pojišťovny bude u nás ve škole. Můžete se těšit na vystoupení mladých sportovců s BMX a street dance show a také na oblíbeného herce Jiřího Mádla a Terezu Tobiášovou. Den všem dětem zpříjemní profesionální kuchaři, kteří pomohou přítomným připravit zdravé svačiny vhodné nejen do školy. Společně s Jirkou Mádlem si také vyzkoušíte, jaké máte znalosti o správném stravování a pohybu.

Pro zákonné zástupce: Dětem bude v rámci akce zábavnou formou představena důležitost zdravého stravování a pravidelného pohybu za účasti kuchařů, sportovců a moderátorů.

Z akce bude pořízen videozáznam a fotodokumentace, které budou umístěny na webových stránkách projektu www.YesNeYes.cz, www.zijzdrave.cz, www.vzp.cz a serveru www.Youtube.com
Prosíme zákonné zástupce, aby školu před zahájením akce informovali, pokud nechtějí, aby jejich dítě bylo na záznamech.

Trička s logem školy

Vážení rodiče,

k 20. výročí školy můžete objednat svému dítěti žluté tričko s logem školy. Trička budou velmi podobná těm, které jsme měli na staré škole (viz obrázek), ale samozřejmě s novým názvem školy.

K dispozici jsou tyto velikosti:

116,128,140,152 a 164 cm

S,M,L,XL,XXL a  XXXL.

Cena: 100,-Kč

Trička objednávejte přes třídní učitele, nezapomeňte uvést požadovanou velikost, nejdéle do 5.dubna 2013.