Slavnostní rozloučení s absolventy

serpovani 2013

Žáci 9. ročníku se tradičně rozloučili slavnostním šerpováním ve čtvrtek 27.6. 2013. Za školu se s nimi rozloučili nejen jejich učitelé, ale i mladší spolužáci, kteří je doprovázeli k převzetí šerpy. Po slavnosních projevech a fotografování je čekalo malé občerstvení a pak už vyrazili do světa. Přejeme jim hodně štěstí na jejich další cestě.

Konference Oborových dnů 2013

konference_pondeli
konference_utery

Pondělí a úterý v posledním školním týdnu patří už tradičně konferenci oborových dnů. I tentokrát jsme ve dvou dnech dostali možnost vidět prezentace jednotlivých oborů a výsledky čtyřdenní práce.

V pondělí přišel jako první na pořad obor Navzájem si pomáháme, který se věnoval zvířatům jako pomocníkům člověka v nouzi. Obor Příroda zmapoval faunu a floru celého světa, Pražské kopce již podruhé patřily průzkumu kopců v praze a okolí. Obor Sedm divů světa zmapoval starověké i novověké divy světa a vytvořil nejen plakáty a prezentaci, ale i trojrozměrné modely. S oborem Ostrovy jsme se proměnili v námořníky a objeviltele.

V úterý zahájil den obor Patchwork a quilování, při kterém dívky předvedly nejen pezentaci, ale hlavně každá svůj překrásný polštář. Omyly vědy se věnovaly nejrůznějším vědeckým objevům. Při prezentaci oboru Dobodružství kriminalistiky nám jeho účastníci názorně vysvětlili kdo je kdo a co je co při vyšetřování trestných činů a podívali jsme se i k soudu. Poznávačka naruby narazila na nezodpovědnost některých členů a musela si pomoci, jak to šlo. Nakonec jsme se ale přeci jen dozvěděli leccos zajímavého o několika pražských technických památkách.

Obor reklama promítl své spoty k propagaci festivalu, plakáty a prezentaci, při které jsme se dozvěděli, jak vzniká reklama. Poté jsme shlédli spot Nemyslíš, zaplatíš na téma běhání po chodbách, který vytvořili členové parlamentu. Závěr konference patřil již podruhé oboru Survival. Opět jsme si přisedli k opravdovému táboráku přímo na jevišti a ve skoro půlhodinové prezentaci prožili se všemi členy letošní dobrodružství.

Sběr starého papíru

Od úterý 25.6. do pátku 28.6.  12:00 hod bude na parkovišti školy přistaven kontejner na starý papír.

Šampionát Plavecko-běžeckého poháru 2013

Šampionát PBP 2013

Poslední soutěží školního roku a zároveň i souboje plavců a běžců byl šampionát Plavecko-běžeckého poháru, který se uskutečníl 24.6.2013 na Výstavišti Holešovice. Pro některé z našich závodníků to byla pravděpodobně vůbec poslední reprezentace naší školy a nutno říct, byla velmi úspěšná. V. Merta se konečně dočkal a vystoupil na nejvyšší stupínek, kdy s přehledem předběhl doslova všechny soupeře, protože jak je již zvykem, startoval téměř z poslední pozice. Již v polovině prvního kola byl na čele a náskok si s přehledem pohlídal. V družstvu chalpců 6. a 7. tříd mu stejně jako v minulých dvou závodech jistili záda kolegové I. Derda, který doběhl 7., J. Vychytil 8. a F. Krakl 9. Svou premiéru zvládl i mladší z bratrů Mertových, který závod dokončil na 13. místě. V kategorii dívek stejné věkové kategorie jsme měli zastoupení také sesterskou dvojicí. M. a S. Vychytilovi zaplavaly naprosto stejný čas a v cíli běžecké části je dělily 3 místa, tedy 7. a 10. místo. Naše výprava měla zastoupení ještě ve dvou kategoriích. V kategorii G znovu předvedl velkou bojovnost a odhodlání Marek Vidovenec a v kategorii dívek 8. a 9. třídy se po pauze pokusila zabojovat V. Hrabětová. Bohužel i tentokrát měla v okolí Stromovky smůlu, protože po pádu závod nedokončila. Je škoda, že nemáme obsazeny všechny kategorie, pak bychom jako škola byli ještě úspěšnější a sbírali bychom více bodů do konečné tabulky. Snad za rok.

Záznam z tohoto závodu bylo možné sledovat na ČT Sport dne 4.7.2013 od 19:05 v pořadu Sport v regionech.

Pořadatel přislíbil, že výsledky budou zaslány do týdne. Hned jak to bude možné, vystavíme je zde.


Za učitele TV a vedení školy bych chtěl poděkovat našim reprezentantům za šíření dobrého jména školy během celého roku 2012/2013 při soutěžích Plavecko-běžeckého poháru.

Děkuji Ondřej Václavek

Interaktivní chemie

chemie

Dne 14.6.2013 zažily postupně všechny 8. a 9. třídy velmi interaktivní hodinu chemie. S názvem Hodina moderní chemie předvedly vtipnou i poučnou formou studentky VŠCHT v Praze pokusy, které všechny zaujaly. Experimenty se nejdříve týkaly světla a barev, nechybělo trochu starodávné i moderní pyrotechniky a nakonec jsme se trochu přiblížili k teplotě absolutní nuly.

A co jsme všechno viděli?

Začali jsme „chemickým semaforem“, kde přecházely barvy ze zelené přes červenou až ke žluté, a po oxidaci vzdušným kyslíkem šlo vše znovu. Krásný barevný efekt způsobily kationty kovů, které obarvily hořící methanol. Dále jsme napodobovali světlušky i jsme se přiblížili detektivům díky chemiluminiscenci luminolu. Zapálení střelného prachu způsobilo pravý chemický dým a zápach. U suchého ledu jsme pozorovali jeho rychlou sublimaci a objasnili si princip divadelní mlhy i pěnového hasicího přístroje. Asi největší úspěch měly pokusy s tekutým dusíkem (-196°C) – křehkost zmrazeného karafiátu, ukázka supravodivosti, a hlavně rychlovýroba zmrzliny.

Studentům VŠCHT velmi děkujeme.

Anglie červen 2013

Neděle 16.6. – v 15:30 jsme překročili hranice do ČR a u školy nás můžete čekat kolem 17 hod, dáme vědět telefonicky.

Anglie červen 2013

PÁTEK 14.6.2013

Karel :-)

Poslední den školy:-) a po ní výlet k moři do městečka Torquay – součást anglické Riviéry. Návštěvu jsme začali v „zoo“ mapující život v moři – Living Coast, jehož největší atrakcí jsou spousty tučňáků. A protože byl právě čas krmení, mohli jsme si je prohlédnout opravdu zblízka. Samozřejmě jsme okoukli také vydry, rybičky, hvězdice, rejnoky a spousty dalších živočichů. Největším miláčkem se stal tuleň Karel:-) a pak samozřejmě dokonalí plyšáčci v obchůdku:-)

Po zvířátcích byl hodinový rozchod, který jsme tenrokrát využili nejen pro útok na Primemark, Poundland a Jokeshop, ale také nákup večeře na sobotní cestu do Prahy….

Před ní nás ale čeká balení,  zítřejší vstávání v pět, cesta do Londýna a devítihodinová prohlídka města, kde zrovna budou probíhat oslavy narozenin Královny Alžběty II. …..

Držte nám prosím palce, ať vše dopadne tak, jak má, a vydrží nám dosavadní prima počasí, super nálada a vůbec celková pohodička:-)

Příjezd ke Sportcentru je plánován na neděli 14:00hod. Dětem určitě řekneme, aby napsaly domů sms, až budeme odjíždět z českých hranic, tedy cca 2 hodiny před příjezdem.

ČTVRTEK 13.6.2013

Pomalu přestáváme mluvit a rozumět česky:-))

Anglické počasí nám (naštěstí) moc dlouho nepřálo, a tak jsme si dnes po škole užili neuvěřitelně krásný výlet do Dartmooru – vřesoviště jako vystřiženého z knih typu Jane Eyre nebo Pýcha a předsudek. Typický všudypřítomný vítr nám zvlášť na skalní vyhlídce vyplavil do krve všechen adrenalin:-)

Vyběhaní, vyskákaní, vyfoukaní a vylezení jsme se autobusem přesunuli do Widecomb In The Moor – kouzelné vesničky v srdci Dartmooru s nádhernou katedrálou a kavárničkou proti ní, kde jsme si pochutnali na zdejší specialitě Cream Tea a následným nezbytným útokem na obchůdky se suvenýry :-)

Pohodová cesta do rodin a zítra už se začínáme loučit :-(((

PS. Myslím, že domů se chce opravdu málokomu… :-)

STŘEDA 12.6.2013

Powderham Castle

Dnes jsme se konečně dočkali!!!!! Typicky anglické počasí je tu!! :-) a v něm jsme vyrazili na celodenní výlet. Dnes tedy žádná škola:-)

Po necelé hodince jízdy jsme dorazili k sídlu Powderham Castle, který je dosud obýván anglickou šlechtou. Ta se pravděpodobně dozvěděla o naší plánované návštěvě – a odcestovala:-), jak jsme se, mimo jiné, dozvědeli od pana průvodce, který by klidně mohl zastávat roli samotného pana hrabětě:-) Zajímavý a zábavný výklad nám opět překládala Andrea z 9.C. Nejvíc jsme se nasmáli při vyprávění o malém hraběti z Kentu, který vylepšoval svého dřevěného houpacího koně tím, že do jeho dutého břicha strkal maminčiny šperky, aby koník pořádně rachtal:-) Zlepšovací experimet ukončil až náhodný dospělý který na koníka usedl a tohoto následně rozsedl:-) Šperky se vysypaly a malý hrabě dostal za trest 100x napsat: Nebudu házet šperky do koně:-)

Po skončení prohlídky nás čekalo „zámecké safari“ :-) – projížďka na upraveném valníku po přilehlých pozemcích s pozorováním daňků. Daňci ochotně pózovali, foťáky cvakaly a záverečný slejvák jen dokreslil celkovou pohodu:-)

Prohlídku sídla zakončil tradiční útok na obchůdek se suvenýry, kde byla paní prodavačka zcela uchvácena z dobrého vychování i angličtiny našich dětí:-)

Oběd v autobuse nám ukrátil přejezd do městečka Exeter. Starobylá katedrála nadchla svou mohutností, nicméně……shopping je shopping….:-) tři hodiny utekly jako voda z oblohy, a tak nás krom výhodných nákupů potěšilo i zlepšení počasí:-)

Cesta domů byla úplně akorát tak dlouhá, abychom si prohlédli všechny ulovené poklady:-) a samozřejmě nemohla chybět módní přehlídka firmy Primemark. Nutno podotkout, že holkám i klukům z osmiček a devítek to opravdu slušelo:-)

(Fotky postupně přidáme:-) )

ÚTERÝ 11.6.2013

Strnulé viktoriánské výrazy - úsměv zakázán

Po škole nás dnes čekal výlet do viktoriánské vesničky – skanzenu Morwellham.  Rozdělili jsme se na dvě skupiny a postupně navštívili

– školu, kde jsme si vyzkoušeli psaní na tabulky, hodinu zpěvu i viktoriánské školní tresty :-)

– měděný důl, jehož hlavním plusem bylo to, že se prohlídka konala jízdou na důlních vozících

– domy, ve kterých žili horníci i jejich předák

– odívárnu, kde jsme se dozvěděli, jak se oblékali viktoriánské dámy a pánové, jak poznat podle oblečení „toho pravého/tu pravou“ (=bohatou:-) ), vyzkoušeli si oblékání i chůzu ve viktoriánském oblečení (a skupinka starších naprosto odrovnala místní paní průvodkyni, když v kostýmech začala tančit. Nikoli však tance z dob královny Viktorie, ale Harlem Shake:-))

Starší skupinka se v podstatě obešla bez překladu, jen v úvodní části jsme využili překladatelských dovedností našich pokročilých žáků Andrey a Nikoly, mladší bedlivě naslouchali angličtině s následným překladem.

Na obchůdek tentokrát nezbyl čas, zato přilehlé dětské hřiště jsme vzali útokem.

Pak už jen pohodová cesta zpět do Plymouth a přesun s rodinami do našich dočasných hnízdeček.

Dobrou :-)

PONDĚLÍ 10.6.2013

Nadšení neznalo mezí :-)

Eden Project

Eden Project

V pondělí ráno jsme se se všichni setkali na místě srazu, lehce pozdě přijely jen paní učitelky:-)

Všechny děti byly z rodiny opravdu nadšené, a tak nám cesta do školy (College = střední škola) uběhla při vyprávění nejrůznějších zážitků od psů a koček až po „Wiička“ :-)

Koordinátorka anglických kurzů nám představila lektory – velké sympaťáky:-) : prima slečna pro začátečníky, idol žen s několika cenami za výtečené vedení kurzů pro středně pokročilé žáky a bezva chlapík pro nejpokročilejší – z toho byli někteří tak nadšení, že se ptali, zda by škola nemohla být i místo výletů:-))

Po skončení výuky jsme museli chvíli čekat na autobus, který se zasekl v „traffic jamu“ a následně díky objížďce absolvovat trochu zdlouhavou cestu  do místa s názvem Eden Project. ( Dopravní potíže nás ovšem nemohly rozhodit díky neuvěřitelné zásobě filmů, které si sem děti s sebou vzaly.  MammaMia rozezpívala většinu autobusu i s panem řidičem:-) i když….on vlastně možná úpěl :-)) ne pěl :-) )

Eden Project – Projekt Rajská zahrada –  nás naprosto uchvátil. Na obrovské rozloze bývalého kamenolomu vybudovaný komplex skleníků, zahrad, parčíků, obchůdků atd neměl chybu – snad jen jedinou: přiliš mnoho věcí a příliš málo času:-)

Cesta zpět do Plymouth probíhala v pohodě a svižně, v 19 hod si všechny rodiny bezproblémově rozebraly své svěřence a zítra se těšíme na další zážitky:-)

Plymouth: závidíte? :-)

A tady závidíme i my:-)

Neděle 9.6. Cesta bez problémů, na místě v Plymouthu jsme byli už v 16:00, nebe bez mráčku :-).