Týdenní plán 22. 6. – 26. 6.

Moji drazí páťáci,

právě čtete náš poslední společný týdenní plán. Velice se těším, že se ještě (věřím) všichni společně setkáme. Od minulého týdenního plánu se rozhodnutím MŠMT opět situace změnila…

V pátek 26.6. tedy přijdou všichni zájemci o osobní převzetí vysvědčení v 8:25 hodin před školu. Zbývajícím bude vysvědčení uloženo v kanceláři školy k pozdějšímu vyzvednutí. Doufám ale, že se nám podaří sejít v co nejhojnějším počtu a pořádně se společně rozloučit.
Rodiče, pokud Vaše dítko nepůjde dne 26. 6. do školy, napište mi, prosím. Děkuji.
 
Nově příchozí děti musí mít s sebou: vyplněnou bezinfekčnost (viz příloha v e-mailu ze dne 17. 6.) a roušku na pohyb po společných prostorách školy. Ve třídě se rozloučíme, končíme v 9.25. Prosím, aby děti měly desky na vysvědčení a nějaké malé taštičky – mám pro ně něco malého na památku (a na případné zapomenuté věci ze třídy). Přezouvat se nebudou. Obědy jsou všem odhlášeny. Pokud byste o ně přesto měli zájem, musí na něj žák počkat ve třídě až do 12:40 (nesmí opustit školu). V tom případě je potřeba oběd přihlásit a mě o tom písemně informovat. Děkuji za pochopení…

Od pondělí 22. bude na parkovišti školy přistaven kontejner na sběr papíru. Máte-li nějaký zbytečný papír doma, prosím, neváhejte a přijďte nám jej pomoci naplnit.

Do školy již choďte jen s baťůžky s dobře vybaveným penálem (nůžky, lepidlo, tužka, pastelky/fixy…). Ani domškoláci již nebudou dostávat úkoly. Sejdeme se ale v pondělí, úterý a čtvrtek na společná autorská čtení zážitků. Mějte proto vždy u PC připravený svůj příběh… A také si zahrajeme nějaké ty hry. I my ve škole si už budeme jen hrát a užívat si společného času.

Zde posílám výsledky úloh z minulého týdne: M: https://drive.google.com/file/d/1RzOGnihrbCV5HKP5nbnUOzVCGlbm8evw/view?usp=sharing

ČJS: https://drive.google.com/file/d/1Ls6WWmjEg6V1X3lAVYdU1RU_qurG_yOM/view?usp=sharing

Vážení rodiče, ještě jednou Vám děkuji za vždy příkladnou, až dojemně laskavou a přátelskou spolupráci a atmosféru. Je mi ohromně líto, že toto společné období končí, bylo to vzácné… Za celý tento čas jsem Vám velice vděčná.
Krásnou společnou cestu s Vašimi dětmi na pouti za poznáním přeje
Pavla (Pája) Platkevičová

Týdenní plán 15. 6. – 21. 6.

Moji zlatí páťáci,

už jen dva týdny… Jak již jsem několikrát říkala, podařilo se nám více či méně společně zvládnou veškeré učivo 5. ročníku. Dovolte mi poděkovat za neskutečně velký kus práce, který jste odvedli!!! Záměrně vynechávám  některá cvičení v Opáčku a Početníčku. Nevyhazujte je. A doporučuji Vám, abyste jimi zalistovali koncem prázdnin a získali tak zpět potřebnou jistotu před zahájením šesté třídy.

Společná „videoshledání“  jsme na základě Vašeho hlasování zúžili na pondělí, středa a čtvrtek. Budu se tedy na Vás opět těšit vždy v 9:00.

A nyní jedna skvělá zpráva!!! Paní ředitelce se podařilo vymyslet způsob, kdy mi bude umožněno předat Vám vysvědčení osobně. Děti, které přicházejí v 8:25 budou dne 26. 6. ve třídě do 9:10 (jedna vyučovací hodina). Předáme si vysvědčení a rozloučíme se. Poté se bude dezinfikovat třída. V cca 11:00 (přesnou dobu upřesním na základě ostatních tříd – abyste se nekumulovali před školou) budou moci po předchozím přihlášení přijít ostatní děti. Bohužel se i nadále nemohou obě skupinky potkat (ve škole). Kdo si nepřijde pro vysvědčení, bude si jej moci vyzvednout v úředních hodinách v kanceláři školy. Stále se ale můžeme dočkat změn a uvolnění, čili berte to jen jako pracovní verzi… Budu Vás průběžně informovat.

Vážení rodiče, připomenu ještě předání věcí ve středu 17. 6. Nanosím veškeré věci ze skříněk, tělocviky, kufříky, věci z šanononů, z lavic atd. na parkoviště školy. Většina věcí se nám daří identifikovat a dáváme Vám je do podepsaných igelitových sáčků. Zde budu od 13:30 do 17:30 a budu věci rozdávat majitelům. Protože je ve škole Vaši pomůcek opravdu hodně, doporučuji vzít s sebou např. IKEA tašku. Také Vám proti podpisu budu vracet zálohu ze ŠvP – proto požádám, aby si pro pomůcky přišel jeden z rodičů (omlouvám se!!!). Výměnou budu vybírat tyto věci:

 • klíček od skříňky
 • učebnice: AJ – Project (Oxford), Český jazyk (Nová škola, modrá), Matematika (Fraus), Vlastivěda – Významné události nových českých dějin (Nová škola, zelená)
 • V případě, že jste učebnici ztratili či znehodnotili, požádám o koupi nového kusu. Kdybych při balení věcí ve třídě narazila na některou z nich, dám majiteli vědět…

Kdyby Vám tento termín nevyhovoval, neváhejte se ozvat. Domluvíme se jinak. Protože jsem dostala většinu peněz v bankovkách 2000,-, ráda bych Vás požádala, zda nemáte doma 1000,- na navrácení. Moc by mi to pomohlo… Předem děkuji za spolupráci.

A co ještě dále v jednotlivých předmětech?

ČJ

 • Riskuj – druhy zájmen, číslovek, podmět, přísudek. Zkuste si před úterním soutěžením zopakovat tuto látku. A tentokrát si již školáci nebudou radit…
 •  V ČJ jsme již společně zvládli kompletní učivo. Přesvědčte mě o jeho znalosti tím, že zavzpomínáte na naše společné roky a napíšete svůj příběh – svou vzpomínku na první stupeň (vyprávění). Nechám na Vás, zda budete psát na PC či ručně. Ale požádám o jeho zaslání do neděle. Příští týden si je budeme společně číst a vzpomínat v rámci konferencí . Prosím jen, aby práce odpovídala žákovi 5. ročníku. Zavzpomínejte na naší dílnu psaní a podobným způsobem téma zpracujte. Co by měla práce obsahovat?
 • 1. Název (dle obsahu)
 •  2. Úvod – uvedení posluchače do příběhu – kde se to stalo, kdo tam byl, okolnosti události…
 • 3. Zápletka a rozuzlení – co se vlastně zajímavého stalo, popis té události
 • 4. Závěr – ukončení příběhu, poučení, shrnutí příběhu, nějaké zvolání atd.
 • Doporučení: dodržuj odstavce, zvol přiměřený rozsah hodný páté třídy (ať to není 10 vět bez návaznosti), pokus se použít i přímou řeč atd. Vyprávění můžeš podpořit ilustrací či fotografií.
 • Ráda bych tyto práce uchovala a až jednou budete dělat třídní sraz po letech, připomeňte mi, abych  s sebou Vaše dílka vzala…
 •  A ještě trocha gramatiky: Opáčko 66/3, 4
 •  Další práce v Opáčku je už pouze dobrovolná, můžete si doplňovat veškerá volná cvičení. Ale jak jsem psala výše, doporučuji se k němu vrátit zejména koncem prázdnin.

M

 •  Toto je práce na následujících 14 dní, více úloh z M už nedostanete. Rozložte si práci dle libosti – lámejte si hlavu nad souborem komplexních opakovacích úloh v rámci písemných prací na str. 60 a 109. Jedná se o gradované úlohy, čili nemusíš počítat všechny. Vždy si zvol úroveň, jakou zvládneš: a) je nejlehčí, c) vyžaduje největší zkušenost či znalost. Ale nepodceňuj se! Většina z Vás dosáhne na mety nejvyšší!
 • Na řešení úloh na str. 109 budeš potřebovat čtvercovou mříž: https://www.h-mat.cz/sites/default/files/pomucky/H-MAT_ctvercova_mriz.pdf

ČJS

 • Druhá světová válka
 • Uč: 43 – 45, PS: 26
 • Kontrola z minulého týdne: https://drive.google.com/file/d/1m9Ad5yijZksghKdDgycg3VLfKCiAoHx9/view?usp=sharing
 •  V rámci tohoto tématu vzniklo mnoho těžkých filmů. Zvažte, zda je unesete. Mě zaujal „Chlapec v pruhovaném pyžamu“ či „Život je krásný“. Zde několik informací o daných filmech: https://www.csfd.cz/film/642-zivot-je-krasny/prehled/   https://www.csfd.cz/film/234754-chlapec-v-pruhovanem-pyzamu/prehled/
 •  Dějiny udatného národa českého: díly 95 – 102 + hry
 • Pár dobových záběrů: https://edu.ceskatelevize.cz/fasismus-5e441a9df2ae77328d0a6eb7
 • Shrnutí 2. svět. války: https://www.youtube.com/watch?v=371T-Db1rkk
 • Slavné dny – Den, kdy začala 2.svět. válka – dokument, dobové záběry: https://www.slavne-dny.cz/episode/10003396/den-kdy-zacala-druha-svetova-valka-1-zari

Lidičky, mějte krásný týden a rozložte si práci i síly na poslední 2 týdny… Prázdniny již klepou na dveře.

Moc zdraví

Pája

Týdenní plán 8. 6. – 14. 6.

Vážení rodiče, drazí páťáci,

tentokrát si dovolím do jednoho e-mailu napsat informace pro všechny, abych Vás zbytečně neobtěžovala vícekrát. Děkuji za pochopení.

Od prázdnin nás dělí už jen 3 více či méně společné týdny. Během nich se budeme společně ohlížet za tématy tohoto ročníku, prožijeme několik dní v První republice a společně si zasoutěžíme v teamech „Školáci“ vs. „Domškoláci“.

Také se blíží termín uzavření Vašich známek. Budu vycházet z průměrů v EŽK. Se školními dětmi budu o známkách hovořit tak, jak jsme zvyklí. Budeme se věnovat hodnocení i sebehodnocení. „Domškolákům“ nabízím tuto variantu – budete-li chtít o svých pokrocích a známce se mnou osobně hovořit, napište. Domluvíme si společnou odpolední schůzku na Teamsech…

A jak to bude s předáním vysvědčení? Podle informací MŠMT stále platí, že děti mohou být pouze ve skupinách po 15 (a to i mimo školu). Vysvědčení se proto bude vydávat v pátek ve stávajících skupinách, nástup do školy bude podle běžného rozpisu, výuka 1 hodinu a odchod domů. Bude-li žák chtít oběd, musí na něj počkat ve třídě do 12:40, opustí-li školu, nemůže se již do budovy vrátit. Dětem, které nebyly přihlášené („domškoláci“), mohou vyzvednout vysvědčení rodiče v úředních hodinách od pátku 26.6. do pátku 3.7. popřípadě poslední srpnový týden. Nepřihlášené děti mají i nadále vstup do školy zakázán. Pokud se situace změní, operativně přizpůsobíme. A stále ve změnu doufám…

A neboť situace stále vypadá, že „domškolákům“ bude opravdu přístup do školy odepřen až do září, jak to uděláme s předávkou Vašich věcí? Pokud do té doby nezazní z MŠMT informace o uvolnění, tak ve středu 17. 6. nanosím veškeré věci ze skříněk, tělocviky, kufříky, věci z šanononů, z lavic atd. na parkoviště školy. Většina věcí se nám daří identifikovat a dáváme Vám je do podepsaných igelitových sáčků. Zde budu od 13:30 do 17:30 a budu věci rozdávat majitelům. Protože je ve škole Vaši pomůcek opravdu hodně, doporučuji vzít s sebou např. IKEA tašku. Také Vám proti podpisu budu vracet zálohu ze ŠvP – proto požádám, aby si pro pomůcky přišel jeden z rodičů (omlouvám se!!!). Výměnou budu vybírat tyto věci:

 • klíček od skříňky
 • učebnice: AJ – Project (Oxford), Český jazyk (Nová škola, modrá), Matematika (Fraus), Vlastivěda – Významné události nových českých dějin (Nová škola, zelená)
 • V případě, že jste učebnici ztratili či znehodnotili, požádám o koupi nového kusu. Kdybych při balení věcí ve třídě narazila na některou z nich, dám majiteli vědět…

A co nás čeká v jednotlivých předmětech?

ČJ

 • Shrnutí lekce: PS str. 73 + kontrola dle klíče
 • Přímá řeč: Opáčko str. 58 + kontrola dle klíče
 •  Opakování gramatických jevů: Opáčko 65 + kontrola dle klíče
 •  Komu by zadaná práce nestačila, může vyhledat i další cvičení v učebnici na str. 139 – 142
 • Na společné videokonferenci si zahrajeme 2 hry…

M

 • Geometrie: Početníček 45 – 47  + kontrola dle klíče
 • Rovnice: Početníček 15  + kontrola dle klíče
 • Komu by se nedařilo, může se podívat na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=iL6awqCDvEU
 • Sledujte jej asi do 10 minuty, poté se již řeší zlomky… Ty jsou jen pro opravdové fanoušky matematiky…
 • A co trocha trénování rovnic na umimeto? https://www.umimematiku.cz/cviceni-reseni-linearni-rovnice
 • řešení z minulého týdne: 100/30 a) x=8, b)x=3, c)x=2, d) x=4, e) x=18, f) x=12, g) x=9, 101/34 a) S=22, V=5, K=30, v=12, h=18, s=8 b) S=20, V=5, K=28, v=14, h=21, s=9 c) S=22, V=5, K=32, v=16, h=24, s=10 101/38 a) 90, b) 270, c)360, d)30, e)300
 • V průběhu týdne vám do Příspěvků opět vložím Únikovku (nebo si ji zahrajeme na videokonferenci), tentokrát na slovní úlohy. Stále mi ještě někteří neposlali kód z minulého týdne… Prosím o jeho zaslání…

ČJS

 •  Kontrola z minulého týdne: https://drive.google.com/file/d/1jL9-cSMr_Ux2HUljiZUo6qv-JANEwTj3/view?usp=sharing
 • První republika
 • UČ: 40 – 42, PS 25
 • Podívejte se například na některou z částí seriálu ČT První republika nebo na seriál na motivy knihy Karla Poláčka: Bylo nás pět
 • Vznik ČSR: https://edu.ceskatelevize.cz/vznik-ceskoslovenska-5e441a92f2ae77328d0a6de6
 • Na odlehčení T.G.M. a vznik ČSR: https://edu.ceskatelevize.cz/tomas-garrigue-masaryk-a-vznik-ceskoslovenska-5e44244e4908cf0125158044
 • Dobové záběry z vyhlášení vzniku ČSR: https://edu.ceskatelevize.cz/vyhlaseni-republiky-1918-5e442295e173fa6cb524ac8b

Přeji Vám krásný týden a děkuji, za skvělou spolupráci

 

Pavla

 

5ABCD Aj Pej/Klou známka na vysvědčení

Milí žáci,

zapsala jsem vám všechny známky, které jste během distanční výuky nasbírali. Pokud jsem nějakou zapomněla, prosím pošlete mi práci, ze které vám dlužím známku s upozorněním mailem do tohoto pátku.

Pí uč Kloudová vám ještě doplní známky za práci v Project online a doplňkovou známku, co jste měli na vysvědčení minulé pololetí. Pak už budete vidět všechny známky a průměr, co vám vychází na vysvědčení.

Sabina Pejsarová

5ABCD Aj – Klou/Pej

Milí žáci,

do čtvrtka vám ohodnotím všechny dosud doručené práce a zapíši vám známky do Bakalářů. Tam vám také přibude známka s váhou 9 – doplňkové hodnocení/známka za první pololetí. Další práce už známkovány nebudou, ale pracujte samozřejmě dál :-)

Známku na vysvědčení si pak jednoduše odečtete od průměru, který vám z Aj vychází (do 1,49 je to jednička, do 2,49  dvojka,  do 3,49 trojka atd)

V úterý 16:00 se těším na slyšenou při online konzultaci! (proklik vám poslala paní učitelka třídní již před třemi týdny, konzultace je nepovinná)

Sabina Pejsarová

Týdenní plán 1. 6. – 7. 6.

Moji zlatí páťáci,

pojďme spolu pokračovat do dalšího týdne „domškoláctví“ a prezenčního vyučování. Děkuji za Vaši schovívavost k technickým nedostatkům našich přenosů. Snad se budou minimalizovat… Jinak se už opravdu zblázním :-). Opět budeme pracovat jako předešlý týden – denně kromě středy od 9:00, v pondělí informace o následujícím týdnu, úterý a čtvrtek výuka, pátek procvičování, vtipy a reflexe. Tak snad to již bude běhat bez obtíží. Kdyby opět Teamsy zlobily, rychle zareagujeme a přejdeme na ZOOM.

Protože v podělí máte všichni svátek – je Den dětí, odlehčím Vám :-)… A moc si i na dálku svůj den užijte… V mailu posílám malý edukativní dáreček pro celou rodinu :-).

Co nás čeká v dalším týdnu?

ČJ

 •  Přímá a nepřímá řeč – úterní videokonference
 •  Během čtení své knížky se pokus soustředit na to, kde je použita přímá řeč. Proč ji autor používá? Jak se píše?
 • PS 72 + kontrola dle klíče (doplňující materiál naleznete v učebnici 136 – 138)
 • V loňském roce  jsme přímou řeč sledovali na vtipech. Opět se pokus najít vtip, ve kterém je přímá řeč. Zapiš jej a pošli do čtvrtka mailem. V pátek si uděláme „přehlídku“. Vtipy musí být publikovatelné!!! :-)

M

 • Římské číslice (objeví se nám i v ČJS) – opakování, čtvrteční konference
 • M Uč: 100/29, 101/ 38, 100/30 – a,b,c,d, 101/34 (připomínám, že kostra jsou „párátka“, která použijete při stavbě tělesa – spojovali jsme je marshmelouny)
 • DDÚ pro hračičky – 101/36
 • Konstrukční úlohy pro ty, kdo mají doma rýsovací pomůcky (nebo si je doporučuji obstarat) 101/39, 41 (gymnazisté určitě ano…)
 • řešení: 96/1: a) 132, b) 176, c) 220, d) 264, e) 308, 96/2:čísla z prvního řádku: a) 85, 12, 19 b) 46, 19, 58, 50 c) 37, 12, 120, 25 d) 305, 8, 11, 67, 18, 96/4: 1221, 2265, 11 378, 48444, 215 512 97/12: a) 52,5m2 b) 19,95m2 c) nelze vyřešit, 98/15: součty jsou a) 1000, b) 1250, c) 1750, d) 2500 98/16: a) 130, b) 42, c) 360, d) 38, e) 27, f) 32, g) 360, h) 720
 • Na videohovor mějte ve čtvrtek připravený sešit z M, některé věci si projdeme společně…

 

ČJS

 • První světová válka
 • Kontrola práce z minulého týdne: https://drive.google.com/open?id=1EZCrlW-6fRHrB56X7eWpzNNXOVXRFnbb
 • UČ 36 – 38, PS 23 – 24
 •  Ve škole budeme sledovat Osudy dobrého vojáka Švejka – loutkový film z dílny Jiřího Trnky https://www.youtube.com/watch?v=2XWn2O-CbIk
 • Chcete vědět více o autorovi Švejka? https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11690190484-dejepic/418234100101015-hasek
 • Také si můžete přečíst tento článek o tom, jak se žilo dětem v 1. světové válce – jen pro obzvlášť otrlé povahy: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/deti-za-prvni-svetove-valky-mely-hlad-kradly-uhli-a-pletly-ponozky-pro-vojaky.A180322_134253_ln-zajimavosti_dv
 •  Koho by zajímaly podrobnosti k atentátu v Sarajevu (dokument) ? https://edu.ceskatelevize.cz/jak-probehl-sarajevsky-atentat-5e4424f52773dc4ee4139fc6

Mějte překrásný víkend a těšte se na svůj krásný den…

Pája