7.B – Gotika je když…

Minulé úterý (12. 3.) jsme se vypravili poznávat gotiku „v terénu“.  I přes velmi mrazivé počasí jsme zvládli práci s pracovními listy. Naše trasa z části vedla po bývalé královské cestě. Karlův most nám poskytl i odbočku do oblasti literární – řekli jsme si legendu o svatém Janu Nepomuckém a velmi snadno identifikovali jeho sochu. Po vzoru turistů jsme si ji nezapomněli pohladit, co kdyby skutečně plnila přání…

Z královské cesty jsme odbočili do Anežského kláštera a zúčastnili se lektorského programu. Seznámil nás jak s klášterem, tak s výtvarným uměním gotické doby. Poté jsme se vrátili na trasu královských korunovačních průvodů a došli k Prašné bráně. Společně jsme dali dohromady, co nám tato exkurze přinesla. Žáci napsali: 

Co jsme věděli: základní znaky gotiky  

Co nového jsme se dozvěděli:

Podle astrologů byla nejvhodnější konstelace nebeských těles pro založení Karlova mostu 9. 7. 1357 v 5.31 ráno, vznikla tato číselná řada: 1 3 5 7 9 7 5 3 1.

Anežský klášter byla rozsáhlejší stavba, nebyl tam jen klášter ženský, ale i mužský

Nejdražší barva byla modrá, protože se vyráběla z polodrahokamu dováženého z Afghánistánu

Co znamenají symboly na obrazech,  např. páv – nesmrtelnost.

Co bychom se chtěli dozvědět: Chtěli bychom vidět další gotické památky a mít čas na to, abychom si prohlédli celý Anežský klášter.

7.B – Gotika je kdyz…

Gotická Praha 7.A

gotika

V úterý 12. března byla 7.A na procházce zmrzlou gotickou Prahou. Našimi prvními zastávkami byli Karlův most a Malostranské mostecké věže.
Pro toho, kdo by nevěděl, Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Nově jsem se o něm dozvěděl že:
– byl postupně ozdoben jedenatřiceti sochami
– se mu původně říkalo jen „kamenný“ nebo „pražský“ most

Následně jsme šli k Orloji na Staroměstské náměstí. Když jsme pak zcela promrzlí konečně dorazili do Národní galerie, čekala nás tam velmi zajímavá prohlídka gotických obrazů, které v té době byly malovány temperovými barvami (nejdražší barva byla modrá, protože byla vyráběna z drahého kamene, který se jmenuje lapis lazuli).
Když prohlídka skončila, dostali jsme pracovní list, který jsme museli vyplnit (pro ty, kteří poslouchali, to bylo velmi jednoduché). Poté, co jsme vyšli z Národní galerie, jsme se šli podívat na Týnský chrám – jen zvenčí, už nebyl čas. Na návrat do školy jsme se výjimečně těšili, protože nám bohužel nepřálo počasí a všem byla veliká zima. Shrnuto a podtrženo, byla to velmi hezká a poučná procházka.
David Kaminski